فرصت های سرمایه گذاری استان خراسان شمالی

» » شجاعی: توسعه بازارهای داخلی و خارجی در دستور کار استان است

شجاعی: توسعه بازارهای داخلی و خارجی در دستور کار استان است

شجاعی: توسعه بازارهای داخلی و خارجی در دستور کار استان است

استاندار خراسان شمالی با توجه به وجود برخی انتقادات از سند تهیه شده ۷۲ ساعت مهلت داد نسخه نهایی سند توسعه تجارت خارجی استان با بهره مندی نقطه نظرات فعالان اقتصادی، تعیین تکلیف شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی، دکتر محمدعلی شجاعی در نشست تدوین سند چشم انداز و توسعه تجارت خارجی استان، اظهار داشت: بیش از یک ماه مهلت داشتید انتقادات خود را در تهیه سند اعلام کنید و از امروز آخرین نقطه نظرات خود را اعلام کنید تا نسخه تهیه شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای بررسی کارشناسی ارسال شود و در اولین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان تصویب و به عنوان یک سند تخصصی پیوست سند توسعه استان شود.
دکتر شجاعی افزود: توسعه بازارهای داخلی و خارجی برای عرضه محصولات تولیدی در دستور استان است و این سند مسیر تجارت خارجی استان را مشخص می کند حتی برای بنده معین می کند با کدام سفیر نشست داشته باشم.
وی تصریح کرد: دلیل اینکه تدوین سند توسعه خارجی استان را بر عهده فعالان اقتصادی گذاشتم برای این است که این سند با تلفیق علم و تجربه قابلیت اجرا خواهد داشت.
وی ادامه داد: باید یاد بگیریم هر کدام ما، برای انجام کارها کم هستیم.
دکتر شجاعی اشاره داشت: در بازار خیلی از مواد اولیه تولیدی سطح کشور فروخته و برخی در کشورهای دیگر مشاهده شد و بنابراین منشا ایجاد قانون برای سیستم کنترلی بر نظارت گذاشته شد که شاید برای برخی از تولیدکنندگان ایجاد مشکل کرد.
وی تاکید کرد: موضوعات بانکی صادرکنندگان استان و افزایش سهمیه مواد اولیه تولیدکنندگان را با برگزاری نشستی تخصصی بررسی خواهیم کرد و در صورت نیاز به فوریت از مرکز پیگیری می کنیم.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه سخنان خود به سیاست های خارجی استان اشاره داشت و گفت: برای توسعه بخش های مختلف استان هیچ گریزی نداریم تا نگاه و قدم هایمان به سایر استان ها و کشورهای دیگر باشد.
دکتر محمدعلی شجاعی خاطر نشان کرد: بخش کشاورزی پیشران اقتصادی استان می باشد اما به دلیل نبود بازار عرضه و فروش محصولات سطح زیر کشت ما افزایش نمی یابد و محصولات روی زمین می ماند و از بخش گردشگری نیز درآمد قابل توجهی نداریم.
دکتر شجاعی گفت: ایجاد فروشگاه تحت عنوان خراسان شمالی در کشورهای دیگر قدمی است که باید برای فروش محصولات استان برداشته شود.
وی اشاره داشت: هفته گذشته با کمک وزارت امورخارجه با سفیران سه کشور تاجیکستان، قزاقستان و آذربایجان نشست داشتم و آنان به زودی به استان سفر خواهند داشت.
دکتر شجاعی افزود: در این نشست ها مقرر شد از کشور افرادی توانمند، باتجربه و متخصص به عنوان سرپرست هر کشور و نفراتی در کمیسیون های تخصصی به سفیران این کشورها معرفی شود تا سند تفاهم استان با آن کشورها تهیه شود.
وی ادامه داد: برای روانسازی کارها و به این دلیل که سطح ارتباطی سفیران ملی با استان نمی شود پیشنهاد دادیم در هر کشور با یک استان تفاهم نامه کاری داشته باشیم.
دکتر شجاعی با تاکید بر ایجاد ارتباط با کشور آذربایجان گفت: این کشور به دلیل حجم مبادلاتی که با ایران دارد و همچنین فعالیت تجار و بازرگانان آن در بازارهای کشور روسیه مهم و مورد هدف است هر چند که هم مرز نباشیم.
دکتر شجاعی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه برای برقراری این ارتباطات با اتاق بازرگانی ملی کشور و کمیسیون مشترک دو کشور هماهنگی خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم آداب بین المللی را رعایت کنیم.

در شبکه های اجتماعی زیر ما راهمراهی کنید